Úvodní stránka » Dvorce a okolí
neptun 

TURISTCENTRUM se nachází na rozhraní Moravy a Slezska, leží uprostřed nádherné přírody  Nízkého Jeseníku v  nadmořské výšce 558 m v obci Dvorce. Okolím prochází několik turistických, cykloturistických a běžeckých tras. Místní lesy jsou v létě rájem houbařů a sběratelů lesních plodů. V zimě můžou lyžaři využít dva nedaleké lyžařské vleky. Možnost rybolovu na přehradě Kružberk, Slezská Harta, a  na soukromích rybnících.

Region nabízí jak kulturní, tak sportovní vyžití a na své si přijdou i milovníci přírody.

 Dvorce znak

infoDvorce
Dvorce byly založeny pány ze Šternberka na místě pravděpodobně starší osady, ležící při staré obchodní cestě z Olomouce do Slezska. O založení obce existuje pověst, podle které zde již počátkem 10. století zřídili polští kupci dvůr pro své zboží. První písemná zmínka o Dvorcích je však až v listině Zdislava ze Šternberka z roku 1339. Velmi důležitou historickou památkou je socha Neptuna na náměstí, která je umístěna v kašně. Kdy byla socha vytvořena nelze zjistit. Podle pověsti byla odvezena z hradu Medlice na konci 15. století. Podle znalců by měla pocházet z rozhraní 17. a 18. století. Kašna na náměstí byla původně dřevěná.

 

infoSlezská Harta   8 km
Vodní dílo o rozloze 943 ha obklopené nádhernou přírodou je perlou Nízkého Jeseníku. Nabízí možnost koupání, windsurfingu, jachtingu, vyjížďky na lodičkách a sportovního rybaření. U břehu Slezské Harty se nachází malebná vesnička Nová Pláň, která je jednou z nejbohatších v České republice. Můžeme se zde těšit z koupaliště, tenisových kurtů a jacht klubu. Nedaleko Nové Pláně je areál rybárny s jezírkem Rybářství Tylov, kde je možno si ulovit ryby i se zapůjčením vybavení a nechat si úlovek proměnit v chutný pokrm. Na Slezskou Hartu lze shlížet také z největší sopky Nízkého Jeseníku Velkého Roudného (780 m.n.m.), který byl prohlášen za národní přírodní památku

 

infoKružberk   20 km
Vodní nádrž ležící na řece Moravici slouží jako zásobárna pitné vody pro Ostravsko a Opavsko. Rekreantům je povolen pouze rybolov. V bezprostřední blízkosti se nachází penzion Velké sedlo proslavené televizním seriálem. Na své si zde přijdou sportovní lezci na cvičných lezeckých skalách, ale také vodáci, protože Kružberk je výchozím bodem pro sjíždění řeky Moravice. Nedaleko Kružberku se nachází soukromé rybářství Daviduv Mlým, kde je možno si ulovit ryby i se zapůjčením vybavení a nechat si úlovek proměnit v chutný pokrm. Dále se v můžete pobavit v lanovém centru a navštívit keramickou dílnu.

  infoHradec nad Moravicí  36 km
Malebné městečko na břehu řeky Moravice je vyhledávané hlavně kvůli stejnojmenného zámku tyčícího se na kopci nad městem. V komplexu Červeného a Bílého zámku jsou zpřístupněny přepychově zařízené apartmány a společenské salony, součásti prohlídky je expozice o historii zámku. V zámeckém parku se nachází památník hudebních skladatelů Ludwiga van Beethovena a Ferenze Liszta. Oba skladatelé zde nějaký čas pobývali a hlavně s Beethovenem je spojena každoroční hudební slavnost Beethovenův Hradec.
 

infoVítkov   18 km
V minulosti bylo město významné těžbou zlata a stříbra. Dnes je hlavním východiskem turistických a cykloturistických tras. Dominantou města je novogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Nad vesnicí Podhradí, patřící k městu, se na skalnatém ostrohu nad řekou tyčí nádherná zřícenina hradu Vikštejn. K vidění jsou pozůstatky zdiva a sklepení z 2. poloviny 13.století.

 

infoŠternberk  26 km
Jedno z největších měst oblasti Nízkého Jeseníku je významné hlavně dochovaným hradem ze 13.století. V podhradí se nachází Muzeum hodin, jediné svého druhu v České republice.

 

infoHrad Sovinec  32 km
Hrad, založený před rokem 1348 příslušníky rodu Hrutoviců, nazývajícími se „páni ze Sovince“, byl za husitských válek významnou husitskou pevností. V 16. století byl hrad renesančně upraven a mohutně opevněn. V současnosti je hrad, který v roce 1945 vyhořel, postupně rekonstruován. Na hradě probíhají každý víkend různá kulturní vystoupení.

 

infoArboretum Nový Dvůr   23 km
V Arboretu v Novém Dvoře může návštěvník zhlédnout bohatou dendrologickou sbírku Dřeviny pěti světadílů. Roste zde na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd, která patří k nejbohatším sbírkám v ČR.